Menü ≡

MS Hastasında Diş Çekimi

Multiple Skleroz hastaları diş çekimi konusu oldukça ince bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş tedavisi adına doktora gidildiğinde ve diş hekimine MS hastası olduğunuzu söylediğinizde çoğu diş doktoru diş çekme…

MS Hastasında Diş Çekimi

Multiple Skleroz hastaları diş çekimi konusu oldukça ince bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş tedavisi adına doktora gidildiğinde ve diş hekimine MS hastası olduğunuzu söylediğinizde çoğu diş doktoru diş çekme yada dolgu işlemini bile gerçekleştirmeden doktorunuza gitmenizi söylemektedir.

 

Ancak kendi nöroloji doktorunu ziyaret ettiğinizde ise diş çekimi ve tedavisi konusunda çoğu zaman herhangi bir sakınca olmadığı ve tedavinizi yaptırabileceğiniz söylenmektedir. Bu gibi durumda takipli hastası olduğunuz doktoru ziyaret etmeniz gerekirken, doktorunuzu ziyaret ederek önce durumu ve olacağınız tedaviyi detaylı olarak anlatmanız ve daha sonra ise diş çekimi yada olacağınız tedavi hakkında kağıt almanız önerilmektedir.

 

Özellikle devlet hastaneleri ve diğer devlete bağlı tedavi noktalarındaki dişçiler kesinlikle bu işlemi nöroloji doktorunuzun imzalı olan kağıdını görmeden yerine getirmeyeceği için ilk önce doktorunuza gitmenizi ve olacağınız işlem için bir kağıt imzalaması gerektiğini önermekteyiz. Böylece hem zaman kaybı yaşamayacak, hemde randevunuzun ertelenmemesine sebep olacaktır.

 

Kısacası çoğu nöroloji doktoru; diş çektirme, tel taktırma, dolgu yaptırma, kanal tedavisi ve takma diş işlemleri gibi birçok işlem için izin verip, yapılmasında herhangi bir sıkıntı olmadığından söz etmektedir.

 

He birde unutmadan amalgam dolgu içerisinde çok kuvvetli miktarda civa olduğu için, MS hastalarına önerilmemektedir. Çoğu doktor ağızdaki eski yapılan amalgam dolguların kalmasında sakınca görmese de, yeni amalgam dolgu yapılmasını da ön görmemekte ve desteklemektedir.

MS Hastaları

MS Hastasında Diş Çekimi

 • 3 Haziran 2018 - 15:31:20
 • 1 Yorum
 • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
  • İsim / Rumuz (zorunlu)
  • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)

  • Sebahat erbek

   Ben de ms hastasıyım dış çekimi ve dolgu yaptırdım acaba herhangi bir sorun olurmu?

   27 Mayıs 2019 - 17:42