Menü ≡

MS hastalarının sigara kullanmasında sakınca varmıdır?

Multiple Skleroz hastalığını yaşayan kişiler ve aileleri yada arkadaşlarının en çok merak ettiği sorular arasında tartışmasız bir şekilde sigara kullanımının yer aldığını söyleyebiliriz. Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte çeşitli…

MS hastalarının sigara kullanmasında sakınca varmıdır?

Multiple Skleroz hastalığını yaşayan kişiler ve aileleri yada arkadaşlarının en çok merak ettiği sorular arasında tartışmasız bir şekilde sigara kullanımının yer aldığını söyleyebiliriz. Hastalığın tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte çeşitli genetik ve çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıktığı söylenilmektedir.

Uzun bir süredir MS hastalığı ile sigara içme konusu üzerinde çeşitli araştırmalar gerçekleştirilirken, ilk ortaya çıkan sonuçlara göre hastalığın üzerinde sigaranın herhangi bir etkisinin olmadığından söz edilmişti. Ancak son yıllarda gerçekleştirilen araştırmalarda MS hastalığına yakalanan kişilerin sigara içmesinin önerilmediği sıkça dile getirilmeye başlanıldı. Çünkü tütün ürünleri içerisinde bulunan toksik maddeler insanın bağışıklık sisteminin çalışmasını olumsuz olarak etkileyebilecekken, uzun süre sigara tüketenlerde MS’e yakalanma riskinin arttığı da belirtilmektedir.

 

Hastalığa yakalanma riskinin günlük sigara içme miktarı ile artış gösterebildiği belirtilirken, fazla miktarda tüketilen sigara hastalığın daha ağır seyretmesinde rol oynamaktadır. Klinik ortamlarında gerçekleştirilen testlere göre tek atak geçiren kişilerde arasında sigara içenlerde 2. atağı geçirme oranı daha yüksek olarak karşımıza çıkarken, sigara kullanmayan hastaların bir dahaki atağını daha geç geçirdiği ve hatta aralarında hiç geçirmeyenlerin olduğu da belirtilmiştir.

 

Öyle ki son dönemlerde yapılan araştırmalarda pasif içicilik şekilde sigaraya maruz kalmanın bile MS ile arasında çeşitli ilişkilendirmeler yapılmaya başlanılmıştır. Pasif içicilikte sigara dumanına maruz kalınan süre riski arttırırken, hamiliğinde sigara tüketen annelerden doğan bebeklerin gelecekte MS’e yakalanma riski ile ilgili çelişkili sonuçlar bulunmaktadır.

 

Yapılan araştırmalarda çocukluk başlangıçlı MS hastaları incelendiğinde sigara içen çocuklarda içmeyenlere göre hastalığın daha çok sık görüntülendiği tespit edilmiştir. Anne karnında sigaraya maruz kalmak, çocukluk çağından itibaren başlanan sigara tüketimi MS’e yakalanma riskinde artışa sebep olabilir.

 

Sigara kullanımı ve hatta sigara dumanına maruz kalma ile ilgili MS hastalığında çeşitli bulgulara rastlanırken, bu nedenle hasta olanların ve hastalığa maruz olanların kesinlikle sigara kullanması önerilmez.

MS Hastaları

MS hastalarının sigara kullanmasında sakınca varmıdır?

  • 8 Haziran 2018 - 17:21:36
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)