Menü ≡

MS hastalığı felç eder mi, ölümcül bir hastalık mı?

Beyin ve omuriliğe yani merkezi sinir sistemine dayalı olan MS (Multipl Skleroz) hastalığı belirli dönemlerde genellikle kalıcı olmayan fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Hastaya göre farklılık göstermek üzere hafif ya da…

MS hastalığı felç eder mi, ölümcül bir hastalık mı?

Beyin ve omuriliğe yani merkezi sinir sistemine dayalı olan MS (Multipl Skleroz) hastalığı belirli dönemlerde genellikle kalıcı olmayan fonksiyon kayıplarına neden olmaktadır. Hastaya göre farklılık göstermek üzere hafif ya da ağır belirtileri olabilen MS hastalığı, aniden ortaya atak halinde çıkıp gene aniden ortadan kaybolabilmektedir.

Hastalık beyin ile omuriliğin üzerinden lezyon denilen plakalar oluşturarak kişinin normal yaşam faaliyetlerini göstermesini engellerken, sanıldığı gibi bir akıl hastalığı değildir ve bulaşıca değildir. Çeşitli tedavi yöntemleri bulunan bu hastalığın henüz önlenebilir ya da tamamen tedavi edilebilir bir yöntemi bulunmuyor.

MS hastalığı ile ilgili birçok farklı resim ve görüntüler internet ortamında paylaşılırken, çoğu kişi bu hastalığın ölümcül olduğunu iddia etmektedir. Ancak öne sürüldüğü gibi bu hastalığın ölümcül bir etmeni bulunmazken, rahatsızlık anında yaşamınıza devam edebilirsiniz. Tıbbın en büyük sırlarından biri olan MS hastalığına neyin neden olduğuyla ilgili henüz hiç bir sebep bulunmazken, kimin bu hastalığa yakalanacağı ve tedavisinin ne olduğu da bilinmemektedir.

Bu hastalıkta iyileşmeniz ve yeniden bir atak geçirmemeniz için en önemli etmenin moral olduğunu söyleyebiliriz. Eğer moralinizi yerinde tutamaz ve sıkıntılı bir hayat yaşarsanız atakların sıklıklarında artış gözlemlenebildiği söylenilmektedir.

MS hastalığı ile ilgili internet üzerinden yapılan paylaşımlara bu nedenle çok inanmamanızı ve dünya üzerinde bulunan 3 milyon hastanın hastalığının farklı olarak ilerlediğini unutmamanızı sizlere hatırlatmak istiyoruz. Kimi hastalar senede bir kaç defa atak geçirirken, kimi hastalar ise ömründe sadece bir defaya mahsus atak geçirebiliyorlar.

Hastalık tam anlamıyla felç geçirilmesine yol açmazken, örneğin atak döneminde yürümenizi yada görmenizi engelleyebilmektedir. Yani tam anlamıyla MS hastalığının felç oluşumuna neden olduğu da doğru değildir. Ayrıca bütün hastalarının tekerlekli sandalye yada bastona muhtaç olduğu da görülmemektedir. Çünkü tüm hastaların hastalıkları farklı olarak ilerlemektedir.

Eğer sizde bu hastalığa yakalananlar arasında yer alıyorsanız ve bu hastalığın üzerinden nasıl gelicem diyorsanız, sağlıklı yaşam ile stressiz yaşamı öneriyoruz. Sakın internette yada farklı basılı mecralarda gördüğünüz resimler nedeniyle canınızı sakat kalacağım diye sıkmayın!

MS Hastaları

MS hastalığı felç eder mi, ölümcül bir hastalık mı?

  • 31 Mayıs 2018 - 15:04:40
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)