Menü ≡

MS Hastalığı ve Askerlik

MS hastalığı genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıktığı için, birçok erkek hastanın askerlik dönemini etkileyebilmektedir. Stres ile tetiklenen hastalık çoğu zaman askerlik dönemlerinde ortaya çıkabilirken, çoğu erkek MS hastası askerliklerini bu…

MS Hastalığı ve Askerlik

MS hastalığı genellikle 20’li yaşlarda ortaya çıktığı için, birçok erkek hastanın askerlik dönemini etkileyebilmektedir. Stres ile tetiklenen hastalık çoğu zaman askerlik dönemlerinde ortaya çıkabilirken, çoğu erkek MS hastası askerliklerini bu hastalık sebebiyle yapamadığı bilinmektedir.

 

Ancak askerlik görevini yerine getiren ve askerliğini yapan MS hastaları da bulunmaktadır. Bu MS hastaları devlet hastaneleri tarafından kontrol edildikten sonra askeri hastanelere gönderilen ve burada geçirdiği nörolojik muayenelerde uzun süredir atak geçirmediği ve ilaç kullanmadığı belirlenen kişilerdir. Bu hastalarda hiçbir özürlülük durumu görülmezken, son senelerde çekilen MR’larında aktif ya da yeni plakaların olmadığı görülür.

 

İlaç kullanan ve özellikle iğne kullanımı gerçekleştirilen hiçbir MS hastası askere gönderilmez ve silah altına alınamaz. Yorgunluk, hastalığın getirdiği bitkinlik, uykusuzluk ve yaşanan stres bu durumu olumsuz olarak etkileyebileceği için MS hastaları askere gönderilmez. Fiziksel sıkıntılar yaşayan ve engelleri olanlara D kodu ile askere gönderilmezken, ağır özrü olmayanlara ise B kodu ile savaşta elverişli barışta elverişsiz şeklinde bir rapor verilmektedir.

 

Başka bir şikayetle MR’larda MS’le uyumlu plaklar görülen hastalar radyolojik izole sendrom olarak adlandırılıp, plakların izlenilmesi adına hastanın askerliği 2 ile 3 yıl sonrasına ertelenebilir. Askeri hastane kavramlarının kaldırıldığı gerekçesiyle artık hastalar en yakın nöroloji uzmanı bulunan devlet hastanesine yönlendirilirken, buradan aldıkları sağlık kurulu dosyasını getirmesi büyük önem taşır.

 

Takip eden doktorunuzun hastanesine sevk alamadıysanız doktorunuzdan alacağınız bir durum bildirir belge ve de tüm tetkikleriniz sağlıklı bir karar alınmasında büyük önem taşımaktadır.

MS Hastaları

MS Hastalığı ve Askerlik

  • 5 Haziran 2018 - 17:13:04
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)