Menü ≡

MS hastalığında hacamat tedavisi yararlımıdır?

Multiple Skleroz hastalığı bilindiği gibi tam olarak nedeni bilinmeyen ve tedavisi bulunmayan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ne olursa olsun bu hastalığın bir gün tedavi yönteminin bulunabileceğini umut ederek düşünmekteyiz….

MS hastalığında hacamat tedavisi yararlımıdır?

Multiple Skleroz hastalığı bilindiği gibi tam olarak nedeni bilinmeyen ve tedavisi bulunmayan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ne olursa olsun bu hastalığın bir gün tedavi yönteminin bulunabileceğini umut ederek düşünmekteyiz. Şu anda MS hastaları için daha çok ilaçların yanı sıra diğer tedavi yöntemleri ve ilaç olarak ise önleyici tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Dini olarak bir çok hastalığın tedavisi olarak adlandırılan hacamat tedavisinin MS hastalığı için bir yararı var mı yada yararınının aksine zararı mı var merak edilmektedir. Hacamat tedavisi ile ilgili şu hadisler yer almaktadır;

 

“Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, başağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. “Kafadan hacamat olmak her hastalığın ilacıdır”

Hadis-i Şerif ‘Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır’(Hadis-i Şerif) (Nesei)

 

 

Dini ve tıp açısında MS hastalığının kafa üzerinde 3 temel olmak üzere 17 farklı noktası, sırt üzerinde 7 temel olmak üzere 30 civarı farklı noktası ve ayak ile baldırlarda 9 temel olmak üzere 23 farklı noktası bulunur. Her noktada bulunan sinirler, beyni farklı şekilde uyarır.

 

MS hastalığı üzerinde hacamat tedavisinin herhangi bir yararının olduğunu kanıtlandığını söyleyemeyiz. Ancak kronik yorgunluk, halsizlik, çok uyku isteği, unutkanlık, dikkat eksikliği, karaciğer rahatsızlıkları ve depresyon gibi durumlar için bu tedavi yönteminin önerildiği bilinmektedir.

 

MS Hastası olup bu tedavi yöntemini tercih edeceklerin en çok dikkat etmesi gereken konu hacamat tedavisinin gerçekleştireceği ortamın steril ortam olması gerektiğidir. Çünkü vücutta belli bölgeler kesileceği için steril bir ortam olmadığında ve tedavinin tam anlamıyla uygulanamadığında vücut yorgun düşüp metabolizma yavaşlayabilir.

 

Yani bu sorunun cevabını çok uzatmamakla birlikte MS Hastaları’nın hacamat tedavisi yaptırmasında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyebiliriz. Ancak hacamat tedavisinin işi bilen ve alanında uzman olan bir kişi tarafından gerçekleştirilmesini önermekteyiz.

MS Hastaları

MS hastalığında hacamat tedavisi yararlımıdır?

  • 3 Haziran 2018 - 16:10:28
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)