Menü ≡

MS (Multipl Skleroz) hastalığı nedir?

EMAR makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatta daha sık duymaya başladığımız MS hastalığı kavramı, tam ismiyle dünya genelinde Multipl Skleroz hastalığı olarak bilinmektedir. Tam anlamıyla neden meydana geldiği bilinmeyen bu hastalık özellikle…

MS (Multipl Skleroz) hastalığı nedir?

EMAR makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte hayatta daha sık duymaya başladığımız MS hastalığı kavramı, tam ismiyle dünya genelinde Multipl Skleroz hastalığı olarak bilinmektedir. Tam anlamıyla neden meydana geldiği bilinmeyen bu hastalık özellikle genç yaşlarda görülmeye başlanılırken, dünyada yaklaşık olarak 3 milyon kişinin bu hastalığa yakalandığı ve ülkemizde ise yakalanan kişilerin sayısının 35 bin kili olduğu tahmin edilmektedir.

Ataklar halinde gelişen MS hastalığı genellikle 20 ila 40 yaş aralığında ortaya çıkarken, düzenli olarak takip edildiğinde kontrol altına alınabilmektedir. Bu hastalıkla ilgili olarak Nöroloji Bölümü ilgilenirken, zaman zaman kaslarda güçsüzlük, kısmi felçi dengesizlik, hareket aksaklığı ve konuşma ile görme bozuklukları gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin çoğu zaman belli dönemlerde gözlemlenirken, görülen problemler ise çoğunlukla zaman içerisinde düzelmektedir.

Oldukça yaygın olmayan ancak son dönemlerde daha kolay tespit edildiği görülen MS (Multipl Skleroz) hastalığı erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülmektedir. MS’li hastalarda santral sinir sisteminde beyaz maddeler görülürken, bu maddeler tıp dilinde lezyon halk arasında ise daha çok plaka olarak isimlendirilir.

Birçok hastalığı kolayca takip edebilen bu MS hastalığının belirtileri ve tedavisi her kişi de farklı olarak görülmektedir. Yani diğer bir deyimle dünya üzerinde bulunan 3 milyonlu MS hastasının her birinin hastalığını farklı olarak tanımlayabiliriz. Çünkü sinir sisteminde etkilenen yere ve etkilenme derecesine dayalı olarak hastalığın tipi ve şiddeti hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Uyuşukluk, karıncalanma, güç kaybı, kas sertliği, sıkça görülen kramp ağrıları, görme kaybı, çift görme, idrar kaçırma ve aciliyeti, konuşma bozukluğu, cinsel fonksiyon bozuklukları, denge kaybı, kronik yorgunluk, yutma zorluğu, kısa süreli hafıza problemi ile kronik depresyon problemleri bu hastalığın belirtilerinden herhangi biri olarak gösterilebilir. Yani belirtilere baktığımızda, hastalığın diğer hastalıkları ne kadar kolay şekilde taklit edebileceğini görüyoruz.

İlk olarak kliniğe başvuran MS hastaları daha çok kol ve bacakta kuvvet ile güç azalması şikayetinde bulunurken, çift görme ile diğer duyu bozuklukları da bu hastalığın en çok görülen belirtileri arasında yer almaktadır.

MS (Multipl Skleroz) hastalığı tanısı koymak için ilk olarak gittiğiniz Nöroloji Hekimi ilk olarak hastalarda sıkça görülen belirtilerin sizde olup olmadığına bakar. Örneğin konuşma ve yürüme bozuklukları ile diğer belirtilerin olup olmadığını öğrendikten sonra hekim ilk olarak ilaçlı EMAR görüntülemesi için gerekli bölüme yollar. Bu EMAR görüntüleri çıktıktan sonra görüntüleri büyük bir titizlikle inceleyecek olan hekim sinir sisteminde lezyonların görünüp görünmediğiyle ilgilenmektedir.

Eğer lezyonlar sinir sistemi üzerinde kolayca gözlemleniyorsa, çoğunlukla hekimler bel suyu almak ile uğraşmaz ve sizlere MS hastalığı tanısını koyar. Ancak oldukça ufak lekeler ve tek lezyon gibi az lezyonlu hastalarda hastalığın tanısını kanıtlamak isteyen hekimler, bel suyu almak için çağırır. Hastalığın kesin tanısının koyulması için en önemli detayın omurilik üzerinden iğne ile birlikte alınacak olan bel sıvısı olduğundan söz edilmektedir.

Son olarak sizlere MS hastalığının kendini bilmez kişiler yada internet siteleri tarafından paylaşıldığı gibi ölümcül bir hastalık olmadığını da söyleyelim. Ayrıca her MS hastasının tekerlekli sandalye yada bakıma muhtaç kalmayacağını, kimi hastaların senede bir defa kimi hastaların ise ömründe bir defa atak ile karşı karşıya kaldığından söz edelim.

Sağlıklı yaşam, MS hastalığının en önemli dostu olacaktır. Kendinizi üzmeyin ve doktor tavsiyelerini kesinlikle kulak ardı etmeyin.

MS Hastaları

MS (Multipl Skleroz) hastalığı nedir?

  • 31 Mayıs 2018 - 14:55:56
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)