Menü ≡

Multiple Skleroz ( MS ) hastası olanlar ne yapmalı?

Neden bilinmez ama MS hastalığı belirtileriyle birlikte hekime başvuran ve daha sonra bu hastalığın teşhisi koyulan kişiler aşırı derece heyecan yaparak dokturun verdiği kataloglar yerine internet üzerinden hastalıkla ilgili arama…

Multiple Skleroz ( MS ) hastası olanlar ne yapmalı?

Neden bilinmez ama MS hastalığı belirtileriyle birlikte hekime başvuran ve daha sonra bu hastalığın teşhisi koyulan kişiler aşırı derece heyecan yaparak dokturun verdiği kataloglar yerine internet üzerinden hastalıkla ilgili arama yapmaya başlıyor.

Kimileri bu hastalığı ölümcül bir hastalık olarak tanımlarken, kimileri ise hastalığın onları sakat bırakacağını düşünüyor. Buda kişi de hem zihinsel hemde bedensel bir çöküntünün sebebi olabiliyor. Multiple Skleroz ( MS ) hastalığına yakalanların bu bilgilere inanmaması ve kesinlikle bu hastalığın ölümcül olmadığını kabullenmesi gerekiyor.

Halk arasında söylenişle EMES yazılışla ise MS olarak isimlendirilen bu hastalık, tıp dilinde ise Multiple Skleroz hastalığı olarak bilinmekte. Bu hastalığa yakalananların ise kesinlikle sigarayı bırakmasını ve olabildiğince tütün ürünlerinden uzak kalmasını öneriyoruz. Çünkü hastalık sürecinde kullanacağınız ilaçların etkisini sigaranın öldürdüğü ve yararını azalttığı bilinmekte.

Hastalık sürecinde sağlıksız yaşam alışkanlıklarına son vermeniz oldukça önemliyken, eğer ilaç alıyorsanız enzimlerinizin artmaması için tercihinizi yeşilliklerden yana kullanabilirsiniz. Özellikle roka ve enginar enzim düşürmek için oldukça faydalı yiyecekler arasında yer alırken, belirli bir kahvaltı saati, belirli bir öğle yemeği saati ve belirli bir akşam yemeği saatinizin olması gerekiyor.

Sırayla günlük işlerinizi her gün aynı saatte gerçekleştirmeniz vücudunuzun daha dirençli ve programlı çalışmasını sağlayacakken, hemde böylelikle merkezi sisteminizin yorulmasını engelleyecek. Yani vücut belli bir süreden sonra ne yapacağını ezberleyeceği için, hangi saatte hangi işi yapması gerektiğini bilecek ve direk olarak buna odaklanacak.

Duşa girdiğinizde suyun aşırı derece sıcak yada soğuk olması yerine ılık bir suda yıkanmanız gerekmektedir. Çünkü merkezi sistem üzerinde yer alan lezyonlar aşırı derece soğuk ve aşırı derece sıcakta kişi bünyesine göre harekete geçebileceği için atak yaşanma olacağını da üst seviyeye çıkartmaktadır. Toplumda yaygın olan “Tüm MS hastalarını eninde sonunda yatağa bağımlı bir hayatın beklediği” yönündeki kanı gerçeği yansıtmazken, koruyucu tedavi yöntemi de yaşamanızı kolayca sürdürmenize yardımcı olmaktadır.

Koruyucu MS tedavisi yöntemi atakların önüne geçebilirken, hastalığın ilerlemesini önlüyor. Bu yöntem sayesinde MS hastalarının zeka ve düşünme fonksiyonları zorunsuz şekilde çalışırken, beyin küçülme probleminin yaşanılması engelliyor.

Hastalara zihinsel bir problem yaşamamaları adına beyin jimnastiği yapabilecekleri zeka testleri çözmeleri gerektiği öneriliyor. Eğer sizde bu hastalıktan muzdaripseniz bulmaca ve diğer zeka oyunlarını tercih edebilirsiniz. Haricinde sitemizde de yer alan bir kaç farklı MS hastalığı diyeti bulunurken, bu diyetleri de uygulamanızı sizlere öneririz.

Son olarak ise Serdar Ortaç’a bu hastalığa karşı nasıl ayakta durduğu sorulduğunda; ”Cep telefonuma günde 4 defa çalması üzerine hatırlatıcı ayarladım. Bu hatırlatıcılar her çaldığında dünyada hiç birşeyin benim sağlığımdan önemli olmadığını bana günde bir kaç kez anlatıyor. Buda bana motive veriyor.” Dediğini hatırlatmak isterim. Yani moralinizi oldukça yüksek tutun, gerçekten bu vücudunuzun MS hastalığına acacağı savaşta sizlerin en büyük yardımcısı olacaktır.

MS Hastaları

Multiple Skleroz ( MS ) hastası olanlar ne yapmalı?

  • 31 Mayıs 2018 - 15:18:00
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)