Menü ≡

MS hastalığı cinsel yolla bulaşır mı?

Multiple Skleroz hastalığı halk arasında tam olarak yeni yeni tanımlanmaya başlanılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkarken, hastalıklardaki bir çok tanım halk arasında yeni yeni öğrenilmeye başlanıldı. Çoğu kişi MS hastalığının bulaşıcı bir…

MS hastalığı cinsel yolla bulaşır mı?

Multiple Skleroz hastalığı halk arasında tam olarak yeni yeni tanımlanmaya başlanılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkarken, hastalıklardaki bir çok tanım halk arasında yeni yeni öğrenilmeye başlanıldı. Çoğu kişi MS hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu düşünmektedir. Özellikle nedendir bilinmez ama MS hastalığının en çok cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir.

 

MS hastalığı sanıldığı gibi herhangi bir bulaşıcılığı bulunmamakla birlikte, hastalığın genlerle gelebildiği yada bir anda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yani Multiple Skleroz hastalığı olan kişilerle öpüşmeniz, cinsel ilişkiye girmeniz yada onların kullandığı çatal bıçak gibi çeşitli materyalleri kullanmanız size bu hastalığın geçme yolu değildir. MS hastalığı kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir.

 

MS hastası olan erkek yada kadın çocuk sahibi olabilirken, iki MS hastasının evlenmesine ve çocuk yapmasına da kanunlarımızda izin verilir ve herhangi bir sakıncası olmadığı belirtir. Annenin MS hastası olması çocuğun ilerleyen dönemlerde bu hastalığı taşıması olasılığını güçlendirirken, neden bilinmez ama babanın MS hastası olduğu durumlarda cocuğun bu hastalıktan etkilenme durumu daha düşük olarak gözükmüştür.

 

Neden bilinmez ama MS hastası olan kişiler cinsel problemlerini gizleme gereksinimi duyup, bu durum hakkında doktorlarına söz etmez ve yaşadıkları durumları doktorlarından gizleme gereği duyarlar. MS Hastası olanlara ilk önerimizin doktorlarından herhangi bir önemli bilgiyi saklamamaları ve doktorlarıyla rahat bir şekilde bu konuları konuşabilmeleri.

 

Cinsel problemlerin getirebileceği stres ile olumsuz düşünceler nedeniyle durumun direk olarak doktora gidilip anlatılması önem taşır.

MS Hastaları

MS hastalığı cinsel yolla bulaşır mı?

  • 8 Haziran 2018 - 16:39:25
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)