Menü ≡

MS ( Multipl Skleroz ) hastalığı nasıl başlar, belirtileri nelerdir?

Nörolojik hastalıkların başında gelen rahatsızlıklardan birisi olan Multipl Skleroz hastalığı, MR makinelerinin daha yaygın şekilde kullanılmaya başlanması nedeniyle daha sık ortaya çıkar oldu. Merkezi sinir sisteminde yaşanan sıkıntılardan ötürü olarak…

MS ( Multipl Skleroz ) hastalığı nasıl başlar, belirtileri nelerdir?

Nörolojik hastalıkların başında gelen rahatsızlıklardan birisi olan Multipl Skleroz hastalığı, MR makinelerinin daha yaygın şekilde kullanılmaya başlanması nedeniyle daha sık ortaya çıkar oldu. Merkezi sinir sisteminde yaşanan sıkıntılardan ötürü olarak meydana gelen bu hastalık, beyin ve omurilik üzerindeki beyaz plakaların (lezyonların) beyne komut iletmesini engellemesi nedeniyle yaşanılmaktadır.

Birçok farklı hastalığı taklit edebilmesi nedeniyle tespiti oldukça zor olan bu hastalık, çoğu zaman başka hastalık olarak diğer bölüm doktorları tarafından fark edilemeyebilir. Ancak MS hastalığı belirtilerinden herhangi birisini gözlemliyorsanız, sizlere bir nörolojik uzmanına görülmenizi önerebiliriz.

MS hastalarında en çok görülen problemlerden birisi olarak baş dönmesi ile ellerde titreme gösterilirken, kronik bir yorgunluk ve aşırı baş ağrısı da bu hastalığın sebebi olabilir. Bunun yanı sıra Multipl Skleroz hastalarında en çok görülen belirtilen arasında ayakların yorgun bir şekilde vücudu taşıyamayıp yürürken takılıp düşmeler, konuşma bozukluğu, sarhoş gibi konuşma, güçsüzlük ve dengesizlikte çıkmaktadır.

Çoğu zaman MS hastaları bulanık görme, bir gözde görememe ve çift görme gibi sorunlardan ötürü hekime başvurarak hastalığının MS olduğunu öğrenebilir. 15 yaşından önce ve 55 yaşından sonra görülmesi oldukça zor olan bu hastalığın, en çok görüldüğü yaş aralığı olarak ise 20 ile 40’lı yaş aralığı gösterilmektedir.

Kadınlar MS hastalığından erkeklere göre daha muzdaripken, hastalığın kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 2 kat daha fazladır. MS hastalığının neden meydana geldiği bilinememekle birlikte, hastalığın nedeni olarak genetik yatkınlık, çevresel etkenler ile çeşitli virüsler gösterilmektedir.

Aşırı sıcak ve aşırı soğuk yerlerde yürüme, görme yada konuşma işlevi bozukluklarından herhangi birisini yaşıyorsanız, bu durumun MS hastalığı ile daha çok ilgili olacağını sizlere söyleyebiliriz. Belirtilen yaş aralığında olup belirtilen nedenlerden herhangi birisiyle karşı karşıya kalıyorsanız, bu gibi durumlarda bir nörolog tarafından profesyonel yardım almanızı öneririz.

Daha öncede belirttiğimiz gibi MS hastalığı diğer tüm hastalıkları taklit ettiği nedeniyle, bu belirtilerden herhangi birisini yaşıyorsanız kesinlikle kendinize MS hastasıyım tanısını koymamanız gerekmektedir.

MS Hastaları

MS ( Multipl Skleroz ) hastalığı nasıl başlar, belirtileri nelerdir?

  • 31 Mayıs 2018 - 15:13:27
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)