Menü ≡

MS hastalığı çeşitleri nelerdir?

Son günlerde en sık rastlanan hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkan Multipl Skleroz hastalığı, birçok farklı çeşitiyle bilinmektedir. Bu tür hastanın belirtileri yada koyulan tanıya karşı belirlenemezken, türün belirlenmesindeki en önemli…

MS hastalığı çeşitleri nelerdir?

Son günlerde en sık rastlanan hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkan Multipl Skleroz hastalığı, birçok farklı çeşitiyle bilinmektedir. Bu tür hastanın belirtileri yada koyulan tanıya karşı belirlenemezken, türün belirlenmesindeki en önemli etmen hastanın geçmişi olarak bilinmektedir. Bu türü belirlemek adına MS hastalarının gittikleri uzmanda bir dosyası tutulurken, bu dosya içerisinde geçirdiği ataklar ile atak süreçleri kayıt altına alınmaktadır.

Bunun haricinde dosya içerisinde yapılan tüm tektik bilgilerinin bir fotokopisi yer alırken, hastanın kullandığı ilaç ve bu ilaca o dönemde verdiği tepkide not düşülmektedir. Bu nedenle genellikle MS hastalarına hekimler tarafından hastalığın çeşitleri hakkında bilgi verilmese de, bu hastalığın birçok farklı çeşiti olduğu unutulmamalıdır.

Sizde MS hastalığı hikayenizi bir başlık altında toparlayarak, bu hastalığın çeşitleri hakkında bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi huylu MS (Benign):
Her hangi bir hastalığı yokmuş gibi hayatını sorunsuz şekilde sürdüren ve sadece sıcak gibi etmenlerden etkilenip, sorunlar yaşayan kişilerde görülmektedir. Oldukça hafif ataklar halinde MS hastalığı görülürken, bu hastalarda kalıcı bir hasar kalmaz ve zamanla biriken bir kötüleşme olmaz.

Tekrarlayıp düzelen MS türü (Relapsing-remitting): Bu tür MS hastalarında en çok görülen MS cinsi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalık genellikle hastaların yarısından fazlasında iyileşip düzelme yöntemiyle ilerlerken, yani bu türde belirli aralıklarla ATAK – İYİLEŞME – ATAK – İYİLEŞME döngüsü boy göstermektedir. Hastalığın bu cinsinde iyileşme tamamıyla gerçekleşmiş olur.

İkincil ilerleyici MS (Seconder Progressive): Hastalığın bu türü biraz daha sıkıntılıdır. Hasta atak geçirdiğinde iyileşme süreci normale göre çok daha zor bir şekilde iyileşmektedir. Bununla da kalmayarak kimi zaman atak süreci ardından meydana gelen sorunlar iyileşmemekte ve kalıcı olmaktadır.

Yatağa Bağlı MS türü ( Primer Progressive): Bu MS türü hastalığın en tehlikeli olanlarından biridir. Bu türde hastalar geçirdiği her atakta kalıcı bir sorunla karşı karşıya kalırken, hastanın durumunun giderek kötüleştiği görülmektedir. Bu durum ise çok nadir yaşanan durumlardan olurken, yüz hastanın sadece beşinde görüldüğü bilinmektedir.

Malburg: Bu MS türü hastaların karşılaşabileceği en tehlikeli tür olarak karşımıza çıkmaktadır. MS hastalığının Malburg cinsinde hastalar sadece tek bir atak geçirirken, bu atak sonucunda hastaların hayatını kaybedebildiği görülmektedir. Bu türdeki MS hastalarına milyonda bir oranında rastlanıldığı belirtilir.

MS Hastaları

MS hastalığı çeşitleri nelerdir?

  • 31 Mayıs 2018 - 15:08:09
  • Yorum Yok
  • beğeni
Benzer İçerikler
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yorumunuz (minimum 30 karakter)
    • İsim / Rumuz (zorunlu)
    • Mail adresiniz (yayınlanmayacaktır)